Jak vybrat prádelnu pro zdravotnické zařízení

Sháníte spolehlivou prádelnu pro své zdravotnické zařízení, avšak nevíte, dle jakých kritérii posuzovat potencionální kandidáty? Ujasněte si základní principy již nyní!

2 věci, které by správná prádelna neměla postrádat

V prvé řadě je třeba se ujistit, že vybraná provozovna splňuje všechna kritéria pro běžný provoz. Jedná se především o odbornou způsobilost k provozování řemeslné živnosti čištění a praní textilů a oděvů.

Kromě základního vybavení (pračka, sušička, chemické prostředky) by prádelna měla mít vybudované oddělená sanitární zařízení. Mezi ty se neřadí jen umývárny, šatny či toalety, ale v případě prádelen i speciálně vymezený prostor pro skladování chemických prostředků, a oddělená plocha pro manipulaci zvlášť se špinavým, zvlášť s čistým prádlem.

Specifika praní pro zdravotníky

Prádelny, které mezi své klienty mohou počítat zdravotnická zařízení, se musí řídit vyhláškou č.306/2012 Sb., jež upravuje předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění, tudíž i specifické zacházení s kontaminovaným prádlem. Prádelna by měla splňovat odbornou specifikaci OS 80-01-202 vydanou Textilním zkušebním ústavem. Ty nejlepší spolupracují nejen s tímto střediskem, ale i s příslušnou krajskou hygienickou stanicí.

Na co si dát pozor právě ve vašem oboru?

Zdravotnictví je široký pojem a požadavky na prádelnu se mezi rozličnými profesemi v oboru mohou lišit. Závěrem vám proto přinášíme pár tipů pro váš snazší výběr.

  • Ordinace praktických a specializovaných lékařů
    Tyto provozy jsou vítaným klientem menších prádelen, často OSVČ, které jim věnují patřičnou péči.

  • Laboratoře, velká zdravotnická zařízení a ústavy sociální péče
    Dbejte především na zmíněnou odbornou specifikaci, která zajišťuje bezpečné zacházení s kontaminovaným prádlem.

Přejeme při výběru té nejlepší prádelny šťastnou ruku!

Napsat komentář